~ PEWNEGO RAZU W NIBYLANDII ~

Historia ta opowiada o czterech przyjaciółkach, ludzkich dziewczynkach, które pewnego dnia, podczas zabawy w ogrodzie trafiają do cudownej, zaczarowanej krainy ze snów, do Nibylandii. Dziewczynki spotykają tam wróżki z Przystani Elfów...

Kate, Mia, Lilii i Gabi przypadkiem trafiają do Nibylandii, gdzie przeżywają liczne przygody, a co ważniejsze poznają Cynkę Dzwoneczek, a także Bryłkę - właśnie dzięki której się tam dostały. Bryłka, jako jedyna w Przystani Elfów posiada dar "mrugania", czyli błyskawicznego przemieszczania się między świtem ludzi, a Nibylandią. Wróżka używa go głównie po to, aby przenosić się do świata ludzi i namawiać ich do wiary we wróżki i klaskania, bo jak wiadom elfy żyją dzięki zaufaniu dzieci. Podczas jednej takiej wizyty, Bryłka przypadkowo zabrała ze sobą Kate, Lilli, Mię i jej młodszą siostrę Gabi, a potem przeniosła do Przystani Elfów. Kiedy wróżki zorientowały się, co takiego się wydarzyło, było za późno, a dziewczynki nie mogły od razu wrócić do domu...

Moje wrażenia po przeczytaniu pierwszej części były bardzo pozytywne (bardzo szybko sięgnęłam po kolejne!). Wróciły dobrze znane mi wspomnienia i elfy, których zapewne teraz większość małych dziewczynek nie pamięta. Bo to właśnie ponad 10 lat temu i przez Bryłkę cały świat elfów zaczął nabierać kolorów. Do Przystani Elfów trafiła wówczas elfa, która nie miała pojęcia, jaki talent posiada. Wraz z czytelnikiem ta mała wróżka poznawała uroki świata, do którego dopiero co trafiła. Wreszcie odkryła, że posiada talent do odwiedzania świata ludzi. Była pierwszą wróżką o takim talencie, a więc była wyjątkowa i bardzo ważna. Historię tę opowiada książka "Elfi Pyłek i Wyprawa po Jajko" od Gail Carson Lavine wydana po polsku w 2005 roku przez Egmont. Bryłkę poznajemy wiele lat po tym, jak do Przystani Elfów trafiła Cynka Dzwoneczek (tę historię znacie z filmów z serii "Dzwoneczek"), a nawet po wydarzeniach z "Piotrusia Pana". Teraz, po narodzeniu Dzwoneczka, a także po przygodach z Piotrusiem i poszukiwaniach Bryłki ta piękna historia została kontynuowana w omawianej serii.

Jest to przepiękny świat, kawał mojego dzieciństwa i naprawdę cudowne oderwanie od rzeczywistości. Wraz z Kate, Lilli, Mią i Gabi ponownie możemy zagłębić się w świat elfów i poznać nieodkryte dotąd tajemnice. Dziewczynki po raz pierwszy w swoim życiu zostają wystawiane na różne próby, pokusy, dopiero zaczynają wkraczać w otaczający je świat, a także poznawać intencje ludzi. Czasem bywa naprawdę ciężko, ale trzymając się razem, są w stanie pokonać trudności. Na każdym kroku towarzyszy im magia elfów, dzięki czemu historia jest zakręcona i pobudza wyobraźnię. Wszystko kręci się wokół podróży pomiędzy dwoma całkiem różnymi światami.

Seria książek została napisana przez Kiki Thorpe, a w naszym kraju wydana przez Zieloną Sowę. Wydrukowana jest na delikatnym, szarym papierze, a tekst pisany jest dużą czcionką, łatwą do odczytania dla najmłodszych. Język, którym historia została przedstawiona jest łatwy w odbiorze i czasem nieco banalny. Całość wypełniają czarno-białe ilustracje autorstwa Jany Christy, które mimo swojej oryginalności, niestety wyglądają bardzo smutno przy tak barwnej historii. Osobiście byłabym za tym, aby pokazać świat wróżek w nieco weselszej szacie. Na szczęście ten brak nadrabiają okładki, które dzięki pastelowym kolorom i brokatowi prezentują się bardzo zachęcająco, ale również nieco tajemniczo. Cała seria liczy 13 tomów po ok. 120 stron.

~ TYTUŁY ~

❥ Pewnego razu w Nibylandii. Tom 1. W mgnieniu oka
❥ Pewnego razu w Nibylandii. Tom 2. Między światami
❥ Pewnego razu w Nibylandii. Tom 3. Szczęśliwy dmuchawiec
❥ Pewnego razu w Nibylandii. Tom 4. We mgle
❥ Pewnego razu w Nibylandii. Tom 5. Weselne skrzydełka
❥ Pewnego razu w Nibylandii. Tom 6. W odległym lesie
❥ Pewnego razu w Nibylandii. Tom 7. Szczypta magii
❥ Pewnego razu w Nibylandii. Tom 8. Daleko od brzegu
❥ Pewnego razu w Nibylandii. Tom 9. Przed dzwonkiem
❥ Pewnego razu w Nibylandii. Tom 10. Na tropie
❥ Pewnego razu w Nibylandii. Tom 11. Wśród fal
❥ Pewnego razu w Nibylandii. Tom 12. W grze
❥ Pewnego razu w Nibylandii. Tom 13. W lagunie


~ OKŁADKI ~


« POWRÓT «