~ WSPOMNIENIE LATA ~

018 Kończy się czas wakacji, a w Sheffield Institute trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Pani Knickerbocher jest tym ogromnie przejęta i pracuje z Gideonem, by wszystko było zapięte na ostatni guzik.

Tymczasem cztery strażniczki wracają z wakacji i odwiedzają piątą z nich, Hay Lin, która w przeciwieństwie do nich spędziła całe lato w mieście. Mimo to bawiła się jeszcze lepiej od nich, gdyż poznała wyjątkowego chłopaka! Przyjaciółki od razu zaczęły wypytywać o szczegóły. Czarodziejka opowiada im wszystko po kolei; jeździła na rolkach z lodami w ręce i zaczęła tracić równowagę. W pewnej chwili jej torebka zaczepiła się o przejeżdżający skuter i Hay Lin upadła na skutek gwałtownego hamowania kierowcy. Na szczęście nic jej się nie stało. Ze skutera zsiadł czarnowłosy chłopak i Pomógł on nastolatce wstać... Niestety lód z jej rożka spłyną na jego koszulkę! Podczas, gdy ona stała zawstydzona, Eric Lyndon - bo tak się nazywał - po prostu wybuchnął śmiechem. Potem odwiedzał dziewczynę w ciągu lata parę razy. Nawet przyszedł po nią do Srebrnego Smoka, gdzie odbył krótką rozmowę z Fangiem i zabrał ją do obserwatorium. Eric mieszka tam razem z dziadkiem. Opowiadał Hay Lin o gwiazdach i podróżach. Obok niego dziewczyna czuła, że świat jest piękny i przyjazny!

W innej części świata Caleb został uwięziony przez Nerissę. Młodzieniec czeka, aż przyjaciółki przybędą go uratować. W.I.T.C.H. jednak o nim zapomniały... Ich pamięć o przyjacielu została wymazana przez Wyrocznię, który twierdzi, że nie są gotowe do walki z wrogiem. W Kondrakarze trwa proces Luby. Zgromadzenie uważa, że kara wymierzona Nerissie była zbyt łaskawa, przez co ona powróciła z zamiarem zemsty. Wyrocznia odpiera zarzuty, tłumaczy, że wyrok był okrutny i adekwatny do czynu dawnej strażniczki. Wspomina proces Nerissy i to, jak przekazał Serce Kondrakaru Yan Lin.

Wreszcie zaczyna się szkoła. Hay Lin przedstawia Will, Irmie, Taranee i Cornelii swojego księcia z bajki, Erica. Zauważa ich Matt, po czym bierze czarnowłosego za tajemniczego chłopaka na motorze, który "porwał" Will, o którym wspominał mu wcześniej pan Collins. Olsen czuje się zdradzony i chłodno traktuje Will, za co Irma uderza go w brzuch. W.I.T.C.H. oddalają się by pocieszyć Powierniczkę Serca Kondrakaru.

Tysiące kilometrów dalej na północ Nerissa szuka sposobu na przekonanie Caleba, by oddał jej kopie mocy, które w nim drzemią. Wyrocznia i Yan Lin obserwują tę scenę w komnatach Kondrakaru. Kobieta podważa decyzję Wyroczni i twierdzi, że opuszczenie Caleba to szaleństwo. On zaś odpowiada, że osoba, która uratuje chłopca została już wybrana i nie ma czasu na dyskusje.

W tym samym czasie Strażniczki spotykają się u Will, która rozpacza z powodu chłodnego zachowania Matta. Dziewczyna mówi, że zachowywała się głupio, czekając na niego całe lato... Nieco później Martin oprowadza po mieście Erica. Spotykają Nigela, który jest w trakcie gry z Mattem i zaprasza chłopaków na rundę koszykówki. Podczas rozgrywki Matt niechętnie odpowiada na pytania Erica. Próbuje dowiedzieć się, czy coś go łączy z Will. Lyndon uspokaja go, daje do zrozumienia, że myśli o niej jedynie jak o dobrej przyjaciółce. O wiele bardziej interesuje go drobniutka Hay Lin. Na końcu ironicznie dodaje, iż miał pewność, że Will ma słabość do gitarzystów. Mattowi robi się okropnie głupio z powodu błędnych wniosków jakie wyciągnął...

Wewnątrz góry Thanos Nerissa pobiera magiczne moce od swoich wojowników i Caleba. Dzięki temu na nowo ożywa, odzyskuje młodość. Pełna sił decyduje się pozbyć swojego więźnia. Caleb ucieka jednak i błąka się po śnieżnych szczytach. Napotyka na Lubę, która pomaga mu i wyznaje, że żałuje swoich błędów, po czym obiecuje mu, że wkrótce spotka się on z Cornelią.

Wówczas w Heatherfield wszystkie czarodziejki nagle odzyskują pamięć i wspomnienia dotyczące Caleba, Nerissy oraz Riddlescott. Bezzwłocznie udają się do Kondrakaru i żądają wyjaśnień. Wyrocznia mówi im jednak, że nie ma czasu na rozmowę, gdyż ich przyjaciel jest w niebezpieczeństwie i one muszą do niego dołączyć. Nerissa odnajduje Lubę i Caleba. W momencie, w którym zaczyna ich atakować, zjawiają się W.I.T.C.H.. Luba prosi, by zabrały Caleba i uciekały. Sama chciała zostać na polu walki i zmierzyć się z wrogiem. Will spełnia jej prośbę i przechodzi przez portal z pozostałą piątką. Strażniczka Kropli poświęca się i zostaje unicestwiona przez Nerissę. Z powrotem w Kondrakarze czarodziejki proszą Wyrocznię, aby udzielił im odpowiedzi na pytania, ten jednak odpowiada, że czas w którym je otrzymają jest coraz bliżej, ale jeszcze nie teraz. Wszyscy razem żegnają Lubę. Cornelia zadręcza się, bo choć to magia Kondrakaru sprawiła, że zapomniała o ukochanym, jej miłość powinna być silniejsza od każdego zaklęcia...


AUTOR: MAQU
KOREKTA: TEYAQ« POWRÓT «