~ MANGA W.I.T.C.H. ~

Każdy prawdziwy fan Czarodziejek wie, że komiks "W.I.T.C.H." pochodzi ze słonecznych Włoch. Istnieje jednak również inna wersja przygód znanych nam bohatarek (i wcale nie mowa o serialu ;]), chodzi oczywiście o mangę W.I.T.C.H. - ale czym jest manga, pytacie? To oczywiście, krótko mówiąc, japoński komiks! Tutaj postaram się przybliżyć wam troszkę wschodnią sztukę rysunku i tym samym japońską wersję "W.I.T.C.H."!

~ CO TO MANGA? ~

To japońskie słowo oznaczające w wolnym tłumaczeniu "niepohamowane obrazy" ("man" - niepohamowany, "ga" - obraz). Manga to komiks japoński. To jedyny w swoim rodzaju styl rysowania komiksu. Różna tematyka, niezwykle dynamiczny sposób kadrowania, projekt postaci i przedmiotów, dokładając do tego kolorystykę czyli klasyczną czerń i biel - tym właśnie cechuje się ten komiks. Mangi najczęściej są właśnie czarno-białe, ale czasem posiadają parę dodatkowych, kolorowych stron. Są dość małej wielkości (mniejsze niż A-5). Mangi łatwo rozpoznać po ogromnych i głębokich oczach postaci oraz ciekawych, a czasem wręcz dziwnych historiach w nich zawartych. Autorzy mang nazywani są mangaka, a fani takich komiksów to otaku.

~ O MANGOWEJ WERSJI ~


Manga W.I.T.C.H. została oczywiście narysowana na podstawie włoskiego komiksu o Czarodziejkach. Pięknie narysowane mangowe postacie wyszły spod ołówka bardzo zdolnej Japonki, która nazywa się Iida Haruko. Manga posiada bardzo dużo wspólnego z oryginalną wersją. Niektóre sceny są prawie identyczne, jednak różnią się tym, że są rysowane przez zupełnie inną osobę i są czarno-białe z kilkoma kolorowymi stronami. Dodane są również całkiem nowe sceny, jak na przykład ta, kiedy Elyon rozmawia z Cedric'iem na balu Halloween. Jeden tom mangi ma ponad 200 stron, a w każdym zawarte są dwie znane nam komiksowe historie. W pierwszym są "Halloween" oraz "Dwanaście Portali", a w drugim "Inny Wymiar" oraz "Potęga Ognia". Niestety, ale popularność mangowej wersji nie była zbyt wielka, dlatego też mangowa wersja Czarodziejek przerwana zostaje na drugim tomie. O kolejnych nic nam nie wiadomo. Warto jednak zapoznać się z troszkę rozszerzoną wersją naszej ulubionej historii. Wiele wyjaśnia, więcej pokazuje, a pięknie narysowane postaci wystarczająco nacieszą oko.

~ AUTORKA MANGOWYCH W.I.T.C.H. ~

Autorką mangi W.I.T.C.H. jest Iida Haruko, młoda i zdolna Japonka. Urodziła się 21 grudnia i od dziecka zajmowała się rysunkiem. Spod jej fantastycznych rączek wyszedł także komiks "Crescent Moon". Śliczne postaci o dużych oczach i świetne kadrowanie wydarzeń na stronach. Obok widzimy także okładkę czwartego tomiku tej wspaniałej historii. Niestety nie jest ona jeszcze dostępna w Polsce. Miejmy jednak nadzieję, że niedługo będziemy mogli ją przeczytać.

~ MANGOWE CZARODZIEJKI ~

Will to bardzo miła i sympatyczna dziewczynka. Czasem bywa troszkę nieśmiała i wstydliwa. W mandze widzimy ją już od pierwszych stron. Przeprowadziła się z mamą do mieszkania w Heathefield z bardzo daleka. Na początku nie jest zadowolona z pobytu w tym mieście jednak później się do niego przekonuje. Poznaje przyjaciółki, Matta-przystojniaka i wielu innych wspaniałych ludzi. W mandze Will posiada bardzo duże słodkie oczy i okrąglutką buzię.

Irma to bardzo pogodna i urocza dziewczyna. Zawsze tryska humorem i dzieli się z innymi swoim dobrym nastrojem. Mieszka razem z mama, tatą i młodszym bratem w małym domku jednorodzinnym. Uwielbia chodzić na spacery do parku i spotykać się z przyjaciółkami. Kocha muzykę i wodne stworzenia. Irma w mandze sprawia wrażenie najmłodszej z Czarodziejek, jednak wiemy, że najmłodsza jest Hay Lin. Irma posiada bardzo śliczne duże oczy i szeroki uśmiech. Loki okalające jej twarz rownież są słodkie i nadają dziewczynie uroku.

Taranee to najbardziej rozsądna i oczytana z Czarodziejek. Zawsze mówi to co myśli i nie boi się reakcji innych. Każda jej uwaga na dany temat jest bardzo trafna i zmusza do myślenia. Taranee czasem jest też bardzo nieśmiała i cicha. Dziewczyna mieszka razem z mamą, tatą i starszym bratem w domku jednorodzinnym w Heatherfield. Zawsze może na nich polegać. Taranee w mandze jest bardzo ślicznie rysowana. Zawsze ma duże, głębokie oczy i prześliczny uśmiech. Ma krótkie włosy, ale zawsze nosi zapleciony warkoczyk z koralikami po jednej stronie.

Cornelia to bardzo rozważna i uprzejma osóbka. Czasem potrafi być dość nieprzyjemna i uparta, ale jest najlepszą przyjaciółka na świecie. Mieszka w Heatherfield z mamą, tatą i młodszą siostra, której bardzo lubi dokuczać. Cornelia uwielbia rośliny i przyrodę. W mandze Czarodziejka Ziemi jest rysowana bardzo ładnie. Wygląda na bardzo dojrzałą i rozsądną dziewczynę. Jej oczy są nieco skośne co dodaje jej uroku. Cornelia nosi długie, rozpuszczone i jasne włosy. Jej styl ubierania się jest bardzo elegancki.

Hay Lin jest bardzo miłą i uroczą dziewczyną. Ma mnóstwo pomysłów i jest bardzo twórcza. Dziewczyna pochodzi z Chin jednak mieszka razem z mamą, tatą oraz babcią nad rodzinną restauracją w Heathefield. Hay Lin bardzo lubi malować i projektować sobie różne stroje, przy których pomaga jej babcia. Hay Lin w mandze tak samo jak we włoskim komiksie ma bardzo oryginalny styl ubierania sie. Oczy dziewczyny są maleńkie i lekko skośne. Hay Lin posiada bardzo szeroki i wspaniały uśmiech.

~ PRZYKŁADOWE OBRAZKI ~